وبلاگ فراپیامک

راه های افزایش انگیزه فریلنسرها

راه های افزایش انگیزه فریلنسرها

افزایش انگیزه فریلنسر در منزل، امری بسیار دشوار است اما به سبب اینکه انگیزه نکته کلیدی هر شغلی است، ایجاد و افزایش آن نه تنها می‌تواند به فرد شاغل کمک کند تا تصویر بهتری از فعالیت مورد نظر در ذهن خود ترسیم سازد، بلکه به او توانایی می‌دهد تا با اشراف به موضوع فعالیتش، بیشترین بهره را از آن بدست آورد.

در ادامه، می‌خواهیم موضوعی را مطرح کنیم که درخور توجه است و ارتباط مستقیمی با ایجاد و افزایش انگیزه فریلنسر دارد.

طبق دانش امروزی و تحقیقات صورت‌گرفته، افرادی که باانگیزه هستند، دوپامین بالاتری در بدنشان ترشح شده و قادرند در ذهن خود یک سبک و چینش با الگوی مشخصی را شکل دهند.

شاید از خودتان بپرسید دوپامین چه ماده‌ای است که می‌تواند باعث افزایش انگیزه در انسان شود؟

در پاسخ به شما باید بگوییم که این ماده، یک نوع ماده شیمیایی است که توسط سلول های عصبی بدن ترشح شده و به هدف ارسال سیگنال به سلول‌های عصبی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به طوری که باعث می‌شود شخص از جای خود برخیزد، فعالیت خود را با هدف آغاز کند و یا با انگیزه بیشتری به فعالیت خود ادامه دهد.

خبر خوب این است که دوپامین لزوماً یک ویژگی ژنتیکی و ارثی نیست؛ پس، با آغاز یک فعالیت جدید می‌توان بدن را به صورت اکتسابی به ترشح این ماده وادار کرد و انگیزه را در آن افزایش داد.

درست است دوپامین ماده ای است که می‌تواند به نوعی در حاشیه این مطلب دخیل باشد اما مبحث گسترده ای است که باید در زمان دیگری به طور گسترده بدان پرداخت؛

وقتی صحبت از فریلنسینگ می‌شود، ناخودآگاه به سمت بحثی سوق داده می‌شویم که در آن به این نکته اشاره دارد که امروزه بسیاری از افراد ترجیح می‎دهند که بدون حضور فیزیکی در محل کار، به شکل فریلنسینگ یا دورکاری، در منزل خودشان، فعالیت داشته باشند و درآمدزایی کنند؛

ضمن اینکه این امر در میان افراد جامعه روبه افزایش است، اما در حالت کلی افراد در هر حیطه‌ای مشغول به کار باشند، باز هم انگیزه نکته کلیدی است؛ پس اگر قصد دارید با راه های ایجاد و افزایش انگیزه فریلنسر، به خصوص فریلنسر تولید محتوا که در گروه کسب و کار اینترنتی قرار می‌گیرد، آشنا شوید و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مواردی که باعث افزایش انگیزه فریلنسر می‌شوند:

 • علت روی آوردن به فریلنسینگ

در ابتدای کار، گام بسیار مهم در بحث افزایش انگیزه فریلنسر این است که فرد فریلنسر بداند چرا به جمع فریلنسرها پیوسته است و چه روندی را می‌خواهد در پیش بگیرد؛ زمانی که با مرور مختصر و بررسی این نکات به سوالات ذهن خود پاسخ دهد، قادر است در این مسیر گام‌های جدی‌ تری را بردارد و از انجام فعالیت‌های خود رضایت داشته باشد؛ حتی اگر در پیشبرد کارهای ارائه‌شده خویش، پیشرفت قابل توجهی را احساس نکند!

 • داشتن قدرت برای انجام کار

گاهی اوقات برای اینکه فریلنسر به سراغ انجام کارش نرود، سختی آن را بهانه می‌کند و از انجام آن سر باز می‌زند؛ زیرا فریلنسر تولید محتوایی که در راستای مطالب سایت (برای نمونه مرتبط با سامانه پیامک و یا پنل پیامک) مطلب می‌نویسد، می‌داند که نوشتن، کار پرزحمتی است و تمرکز بالایی می‌خواهد بنابراین، ممکن است گاهی سخت و گاهی حتی خسته کننده به نظر برسد؛

مشکل دیگری که شخص را از این کار باز می‌دارد، در خانه کار کردن است؛ زیرا هیچ کارفرمایی وجود ندارد که او را به انجام کار وادار کند و بر وظایف او کنترل داشته باشد؛ بنابراین، ممکن است به اصطلاح کار را پشت گوش بیندازد، در این میان فرد امکان دارد با کمبود انگیزه نیز روبه‌رو شود که این مورد نیز علاوه بر مورد فوق می‌تواند سطح بهره‌وری او را کاهش دهد.

نمونه بارزی که در این باب مثال‌زدنی است کتاب “قورباغه را قورت بده” از برایان تریسی می‌باشد که قورباغه گویای همان کار خسته کننده است و فکر به این مورد، شخص را از انجام آن کار باز می‌دارد؛ اما اگر فرد به زمان پس از انجام این کار فکر کند که می‌تواند استراحت کند یا به کارهای مورد علاقه‌اش برسد، قادر خواهد بود به درستی و راحتی، آن کار را انجام دهد.

نکته قابل توجه در مورد انگیزه

کمبود انگیزه فریلنسر نه تنها برای کار شخص اتفاق خطرناکی محسوب می‌شود، بلکه می‌تواند تأثیر مخربی بر سلامت روان او داشته باشد و افزایش انگیزه فریلنسر نتیجه عکس را به دنبال خواهد داشت.

 • داشتن ذهن و بدن سالم

لازمه‌ی یک ذهن سالم، بدن سالم است البته عکس این نیز صدق می‌کند؛ پس اگر فرد یک جسم مریض و خسته داشته باشد، ذهن او به اندازه مفید قادر به کار کردن نخواهد بود.

مواردی چون ورزش یا نرمش نیم ساعته پس از برخواستن از خواب، پیاده روی و دویدن به مدت چند دقیقه و استشمام هوای آزاد، دور شدن از استرس، یک دوش آرامش‌بخش، آشپزی کردن در وقت آزاد، تغذیه سالم و مهمان کردن خود پس از اتمام کار به یک وعده شام سالم می‌تواند از جمله کارهایی باشد که باعث افزایش انگیزه فریلنسر شود و بدن و ذهن او را سالم نگه دارد.

 • درک مدیریت زمان و برنامه ریزی

مدیریت زمان در واقع همان برنامه ریزی برای انجام یک فعالیت خاص است که باعث می‌شود فرد بر زمان انجام و افزایش اثربخشی آن فعالیت مورد نظر کنترل آگاهانه داشته باشد؛ به طور مثال، فریلنسر تولید محتوایی که برای پنل اس ام اس مطلب می‌نویسد، زمانی را برای گردآوری یک سری مطالب قابل استناد و شکل‌گیری یک پیش‌نویس صرف می‌کند و می‌تواند با تجزیه و تحلیل داده ها، رعایت قواعد و توالی منطقی و منظم در بین نوشته های خود، در زمینه تبادل اطلاعات و آگاه سازی دیگران در باب یک موضوع خاص فعال باشد؛

در عین اینکه این امر افزایش انگیزه فریلنسر را نیز به همراه خواهد داشت اما در کنار این موارد فریلنسر باید بداند در یک روز کاملی که در پیش رو دارد، شروع و پایان کار او کجاست و چه میزان ساعت از فعالیت، می‌تواند وی را به سطح درآمدی قابل قبولش برساند؛ پس برای اینکه از این موارد آگاه شود بهتر است به این نکته توجه کند که با بهینه سازی زمان و افزایش کارایی خود، می‌تواند در ساعات کاری کمتر، اعتبار و درآمد خویش را افزایش دهد.

تکنیک های مدیریت زمان

سیستم مدیریت زمان به معنی طراحی و بهره‌‌مندی از تکنیک های طلایی به جهت مدیریت فعالیت‌هاست و درست بر همین منوال است که فریلنسر تولید محتوا با داشتن یک برنامه و فهرست از تمامی کارهایی که قرار است در طول روز انجام دهد و تیک زدن و عبور از کارهایی که انجام داده است، می‌تواند از این تکنیک های طلایی بهره‌‌مند شود.

 • شناسایی ساعات غیرمتعارف

فریلنسر تولید محتوا نباید ساعاتی را برای انجام کارش در نظر بگیرد که غیر متعارف باشد، برای مثال زمانی را باید به نوشتن اختصاص دهد که ساعات اولیه روز است؛ مغز او تمرکز کافی دارد، احساس خستگی نمی‌کند و نمی‌خواهد یک ساعت بعد به رختخواب برود.

 • اعمال روال کاری

فریلنسر همانطور که از نامش پیداست به صورت دورکاری در منزل مشغول به کار است؛ پس حتما نباید در یک دفتر اداری کار کند تا بر طبق قوانین آن دارای یک روال اداری باشد؛

این فرد همانند شخص شاغلی که در بیرون از منزل کار می‌کند، باید صبح زود از خواب بیدار ‌شود، لباس خواب را با لباس مناسب تعویض و صبحانه میل کند و ساعاتی را به کار اختصاص دهد؛ ضمن اینکه برای تعیین قید و بند کاریش موارد ذیل را رعایت کند:

 • فریلنسر به خصوص فریلنسر تولید محتوا باید در منزل، محل انجام کار خود را دور از رختخواب درنظر بگیرد تا بدین واسطه در هنگام نویسندگی، احساس خواب آلودگی را از خود دور نگه دارد.
 • فریلنسرها به خصوص فریلنسر تولید محتوا باید نقطه و یا اتاقی پرنور را از منزل خود انتخاب کنند تا در نوشتن با مشکل رو به رو نشوند؛ ضمن اینکه این محل باید دارای پنجره باشد تا جریان هوای تازه و بوی مطبوع را در آن احساس کنند.
 • نیاز است یک دفترچه در محل مذکور برای خود داشته باشد تا به محض شکوفا شدن یک ایده در ذهنشان، بلافاصله آن را یادداشت کنند.
 • گیاهان نیز در تقویت خلاقیت و افزایش انگیزه فریلنسر می‌توانند موثر باشند.
 • برای افزایش انگیزه فریلنسر و عدم حواس پرتی او، فرد باید تلفن همراه را از خود دور نگه دارد یا با فاصله زمانی یک الی دو ساعت، آن را چک کند.
 • فریلنسر نباید مدام ایمیل های خود را چک کند و لازم است زمان مشخصی را برای این امر در نظر بگیرد.
 • تعیین وقت استراحت

فریلنسرها، به طور مثال فریلنسر تولید محتوا، در کنار ساعاتی که به کار اختصاص می‌دهند، زمانی را باید برای استراحت در نظر بگیرند که این وقت استراحت می‌تواند با نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه، صرف وعده نهار یا میان وعده و یا حتی یک حمام آب گرم به جهت فاصله گرفتن از فکر به کار و سیسستم کاری، توام باشد تا این اتفاق علاوه بر افزایش انگیزه فریلنسر موجب آماده سازی مغز او برای ادامه فعالیت شود.

سخن آخر

انجام هر کاری به نوبه خود ممکن است مشکل و حتی طاقت‌فرسا باشد اما باید به خاطر داشت که انجام‌نشدنی نیست؛ پس در نظر گرفتن معایب و مزایای هر شغلی می‎تواند به ما کمک کند که درباره انجام یا عدم انجام آن امر تصمیم درست بگیریم؛ در کنار اینکه انگیزه برای تحقق هر کاری لازم است و می‌تواند سطح بهره‌وری افراد را افزایش دهد.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله

شیما صاحبقرانی

Subscribe
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Buttonتماس با فراپیامک