وبلاگ فراپیامک

آموزش آنلاین چیست؟

آموزش آنلاین

آموزش آنلاین و پرداختن به مسئله آموزش مجازی در دنیای امروزی یک واژه شناخته شده و پرطرفدار است که تغییرات و تحولات بسیار چشم گیری را در دنیای یادگیری آنلاین در تمام موضوعات به وجود آورده است. در عصر اینترنت و توسعه فناوری‌های رایانه‌ای، واژه “آموزش آنلاین” در هر سطح، به مراتب با آموزش‌های فیزیکی تلفیق شده است؛ به گونه‌ای که مفهوم آموزش و یادگیری را بسیار تغییر داده است. این درحالی است که در دنیای امروزی می‌توان از اینترنت به عنوان اولین وسیله آموزش و ارزیابی در تمام حوزه‌ها استفاده کرد.

آموزش آنلاین طبق یک تعریف ساده عبارت است از: “فرآیند گذراندن یک دوره، کسب مدرک یا شرکت در یک فعالیت آموزشی به گونه‌ای که با استفاده از شبکه اینترنت و نه به صورت حضوری حاصل گردد.”

آموزش آنلاین، حوزه‌های زیادی را تحت پوشش قرار می‌دهد. بسیاری از موضوعاتی که شاید در تصور بسیاری از افراد نگنجد نیز از طریق یک سیستم آموزش مجازی، قابل ارائه شدن هستند؛ موضوعات مختلف در رشته‌های دانشگاهی، موضوعات عمومی، مهارت‌های فردی، کسب دانش و حرفه در حوزه هنر، صنایع دستی، علوم ارتباطات، بازاریابی و فروش و حتی حوزه خانه داری یا کودکان از طریق سیستم آموزش آنلاین قابل ارائه شدن هستند.

یک نکته بسیار مهم در خصوص مسئله شرکت در یک آموزش مجازی و فرآیند یادگیری آنلاین، وجود دارد و آن هم پرداختن به نحوه ارائه یک آموزش اینترنتی است؛ به عبارت ساده‌تر قصد داریم اینگونه بیان کنیم که خواندن یک مقاله در مورد زندگی پرندگان یا یک مقاله درباره مهارت‌های ارتباطی برای کودکان صرفاً یک دوره آموزش آنلاین محسوب نمی‌شود؛ فرایند آموزش آنلاین در حقیقت به  شرکت در یک دوره آموزشی ویدیویی غیر حضوری گفته می‌شود که توسط یک مدرس به صورت آموزش آنلاین بر بستر اینترنت ارائه می‌گردد.

انواع یادگیری در فرآیند آموزش آنلاین

تعریف برگزاری کلاس‌های آموزش آنلاین، چندان پیچیده نیست. اگرچه تعریف فرایند یادگیری آنلاین در طی چند سال اخیر تقریباً تغییر کرده است اما از نظر قالب و شکل برگزاری، مفاهیم ثابتی دارد. این در حالی است که آموزش مجازی در حال حاضر به شیوه‌های مختلف برگزار می‌شود. این تعریف ساده را با عنوان “انواع روش‌های یادگیری در یک آموزش آنلاین” معرفی می‌کنیم.

یکی از برنامه‌های آموزشی که به صورت آنلاین ارائه می‌شود، منحصراً مختص به دروس اختصاصی و دانشگاهی می‌باشد و در نهایت در پایان دوره ارزیابی‌هایی انجام می‌گیرد که همه در بستر اینترنت انجام می‌شوند. در مقابل، برخی دیگر از فرایندهای یادگیری آنلاین در قالب استفاده از دوره‌های سخنرانی می‌باشند. آموزش‌های مجازی که به صورت سخنرانی برگزار می‌شوند، به این صورت است که فراگیران از طریق دوربین‌های متصل به اینترنت در کلاس غیرحضوری شرکت نموده و از طریق رایانه شخصی خود در یک تدریس یا بحث یا سخنرانی مشارکت می‌کنند.

علاوه بر کلاس‌های غیرحضوری به صورت تخصصی یا سخنرانی، در سال‌های اخیر، یک روش جدید آموزش آنلاین به دنیای کسب و کارها اضافه شده است و آن هم فروش بسته‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف است. این روش یادگیری آنلاین نوعی آموزش مجازی است که در آن، کاربر، هزینه آموزش‌ها را پرداخت می‌کند و فایل‌های مرتبط را در قالب یک محصول دانلودی دریافت می‌نماید. مهم‌ترین مزیت خرید این نوع بسته‌های آموزش آنلاین این است که کاربران می‌توانند هر کدام از دوره‌ها را متناسب با وقت خود تنظیم کرده و از آن‌ها استفاده کنند. این سیستم آموزش آنلاین به صورت عبارت “یادگیری آنلاین غیرهمزمان” نیز شناخته می‌شود. نحوه اطلاه یافتن از دوره‌ها در برخی از شرکت‌ها، استفاده از پنل پیامک است.

مهم‌ترین مزایای آموزش آنلاین چیست؟

 فراموش نکنید اگر دانشجویان، همزمان با دوره تحصیل خود از یک دوره آموزش مجازی حرفه‌ای برای رشد و ارتقای یکی از مهارت‌های علمی یا فردی خود استفاده کنند، نقطه ضعف آنها محسوب نمی‌شود؛ به عبارت ساده‌تر، استفاده از سیستم یادگیری آنلاین می‌تواند زمینه را برای موفقیت افراد در آینده فراهم کند. اگر شما هم با برگزاری دوره‌های آموزش آنلاین در موضوعات مختلف موافق هستید، شانس بیشتری را برای یافتن فرصت‌های جدید به دست خواهید آورد. سامانه پیام کوتاه، یک فرصت استثنایی برای این تبلیغات این مدل کسب و کارها است. لازم است اندکی در مورد مزایای آموزش آنلاین و کلاس‌های آنلاین به صورت غیرحضوری صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.


۱- امکان انتخاب طیف گسترده‌ای از دوره‌های آموزش آنلاین

سیستم آموزش آنلاین بهترین فرصت را برای افراد فراهم می‌آورد تا بدون داشتن دغدغه‌های ذهنی برای رفت و آمد به آموزشگاه بتوانند در حوزه‌های مورد علاقه خود مهارت‌هایی را کسب کنند. شرکت در طیف گسترده‌ای از دوره‌های آموزشی، مهم‌ترین مزیت برگزاری دوره‌های آموزش مجازی است. تقریباً در هر دوره‌ای که بتوانید تصور کنید می‌توانید به یادگیری آنلاین بپردازید. دوره‌های مهارت‌های هنری، علوم انسانی، مدیریت، تجارت و کسب و کار نیز از طریق دوره‌های آموزش آنلاین قابل دسترسی هستند.


۲- امکان برقراری ارتباط با اساتید

آموزش اینترنتی این زمینه را فراهم می‌آورد که کاربران در هر دوره آموزشی بتوانند به راحتی با اساتید حرفه‌ای ارتباط برقرار کنند. سیستم انعطاف‌پذیر آموزش آنلاین موجب شده است تحت بستر اینترنت، ارتباطات و مکاتبات یادگیری آنلاین از طریق ایمیل، گفتگوی آنلاین یا مکالمه تلفنی و حتی متصل شدن به یک سامانه پیامک کوتاه، بهتر برقرار شود که در این صورت فرصت‌های بیشتری برای یادگیری مؤثر فراهم خواهد شد. افراد می‌توانند جلسات پرسش و پاسخ خود را به صورت آنلاین در کلاس‌های آموزشی غیر حضوری برگزار کنند.


۳- دوره‌های ارزان قیمت

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از سیستم آموزش اینترنتی، مقرون به صرفه بودن تمام دوره‌ها است. افرادی که در  کلاس‌های آموزش مجازی شرکت می‌کنند لازم نیست وقت و انرژی زیادی را برای مراجعه به آموزشگاه صرف کنند؛ از طرفی دیگر، قیمت کلاس‌های آموزشی آنلاین در مقایسه با کلاس‌های فیزیکی بسیار مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.


۴- تمرکز بهتر برای یادگیری

نداشتن تمرکز بهتر را می‌توان یکی از مهمترین مزایای سیستم آموزش اینترنتی به شمار آورد. تقریباً در هر فضای فیزیکی که کاربران احساس آرامش و تمرکز بیشتری داشته باشند می‌توانند به یادگیری آنلاین بپردازند. به این ترتیب، مطالب را بهتر فراگرفته و درک بهتری از مطالب آموزشی خواهند داشت. به همین دلیل است که در سال‌های اخیر، استفاده از یک آموزش مجازی در هر مکان – در حال حرکت در خیابان‌ها یا در خانه – از طریق سیستم‌های رایانه‌ای، امکان‌پذیر شده است. لازم نیست فراگیران برای درس خواندن به کتابخانه‌های شلوغ بروند یا در مکان‌های پر سر و صدا مشغول یادگیری دوره‌های مورد علاقه خود شوند. سیستم آموزش آنلاین در یک اتاق مطالعه بسیار کوچک با یک رایانه قابل دسترسی است. بازدهی این مدل یادگیری به مراتب بیشتر از بازدهی آموزش فیزیکی  در کلاس دانشگاه یا مؤسسات آموزشی خواهد بود.

۵- برنامه ریزی مطابق با نیاز فراگیران

 یکی دیگر از مزایای استفاده از برنامه‌های آموزش اینترنتی، داشتن یک برنامه قابل انعطاف است. فراگیرانی که از آموزش مجازی استفاده می‌کنند می‌توانند اوقات فراغت، ساعات کاری و ساعات مطالعه خود را متناسب با برنامه آموزشی تنظیم و مدیریت نمایند. در این صورت، لازم نیست که افراد خواب یا استراحت خود را حذف کنند تا در کلاس‌های آموزشی شرکت نمایند. به این ترتیب، احساس نشاط و شادی بیشتری خواهند داشت.

۶- فرصت بیشتر برای پیشرفت شغلی بهتر

بهترین فرصت برای پیشرفت شغلی با شرکت در دوره‌های آموزش آنلاین، مرتبط با حرفه آنها در اختیار افراد قرار می‌گیرد. مهم نیست هر فرد به چه شغلی مشغول است؛ آنچه اهمیت دارد این است که یک دوره آموزش مجازی می‌تواند دانش و مهارت‌های فرد را افزایش داده و به او کمک کند سرمایه گذاری بهتری را برای آینده شغلی خود انجام دهد. به این ترتیب، افراد شاغل لازم نیست سال‌های طولانی در دانشگاه سپری کنند و منتظر صدور مدرک دانشگاهی باشند. شرکت‌های برگزار کننده دوره‌ها، تبلیغات و اطلاعیه‌های خود را از طریق پنل اس ام اس به اطلاع کاربران می‌رسانند.

۷- شرکت در تالارهای گفتگو

یکی دیگر از مزایای استفاده از دوره آموزش آنلاین، امکان شرکت در تالارهای گفتگو در یک بستر شفاف و ایمن است. فراگیرانی که در دوره‌های آموزش آنلاین شرکت می‌کنند می‌توانند تکالیف، سؤالات یا مشکلات خود را در خصوص هر یک از دوره‌ها با دیگر فراگیران در یک بستر مشخص شده به اشتراک بگذارند و با یکدیگر تبادل نظر کنند. تالارهای گفتگو، یک مکان ملاقات مجازی است که افراد می‌توانند ایده‌ها و نظریات خود را با یکدیگر مطرح کنند.


۸- امکان مرور کردن دوره‌های آموزشی

 افرادی که از آموزش آنلاین استفاده می‌کنند در هر ساعت از شبانه روز که تمایل داشته باشند می‌توانند به دوره کردن دروس بپردازند؛ حتی می‌توانند در زمان دلخواه، فیلم‌های آموزشی تماشا کرده یا فایل‌های صوتی را گوش کنند. به این ترتیب به دوره کردن مفاهیم، بسیار کمک خواهد شد. در نهایت، فراگیر از دوره آموزش آنلاین خود لذت خواهند برد.

۹- شرکت در آزمون‌های آنلاین

برخی از سیستم‌های مبتنی بر آموزش اینترنتی پس از برگزاری دوره‌های آموزشی، آزمون آنلاین برگزار می‌کنند تا فراگیران بتوانند آموخته‌های خود را مورد ارزیابی و سنجش قرار دهند. این در واقع یک مزیت برای آموزش مجازی محسوب می‌شود؛ چرا که فراگیران در ساعت مشخصی در آزمون شرکت می‌کنند و سپس به صورت اینترنتی  و در کوتاه‌ترین زمان می‌توانند نمره آزمون خود را مشاهده نمایند. اطلاع رسانی زمان برگزاری آزمون‌های آنلاین از طریق یک سیستم ارسال پیامک انبوه منطقه ای یا ارسال پیامک به مخاطبین خاص دوره‌ها امکان پذیر است.۱۰- سیستم آموزشی منظم و منضبط

آموزش اینترنتی یا برخط (Online) یک سیستم آموزشی منظم و منضبط را در دنیای یادگیری آنلاین فراهم می‌سازد. افرادی که از دوره‌های آنلاین استفاده می‌کنند یک تقویم زمانبندی شده را برای خود در نظر می‌گیرند تا در ساعت مشخص شده از دوره‌های آموزشی  استفاده کنند. این برنامه منظم در طولانی مدت به فراگیر کمک می‌کند زندگی بهتری داشته و بیش از پیش، موفق‌تر باشد.

سخن پایانی

در بیان مفاهیم، مزایا و تعاریف سیستم آموزش آنلاین مراجع و منابع بیشماری وجود دارد. در هر یک از منابع به نوعی به یک سیستم آموزش مجازی اشاره شده است. آنچه در دنیای یادگیری آنلاین، بیش از پیش مورد توجه کاربران قرار گرفته است، امکان برنامه ریزی دقیق برای انجام کارها، صرفه جویی در وقت انرژی و همچنین مقرون به صرفه بودن دوره‌های آموزشی می‌باشد. گستردگی دوره‌های آموزش آنلاین برای تمام موضوعات، مهم‌ترین مزیت از نظر کاربران اینترنت عنوان شده است.

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله

شیما صاحبقرانی

Subscribe
اطلاع از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now Buttonتماس با فراپیامک